E-İhracat Çözümleri

E-ihracat; e-ticaret siteniz yada uluslararası e-ticaret platformları aracılığı ile yurt dışına satış yapmaya verilen isimdir. Son zamanlarda perakende ürün satıcılarının oldukça ilgisini çekmiştir. Vergi avantajları, kolay gümrükleme ve döviz getirili kazanç modeli olduğu için 2023 yılında ticaret hacminin 70 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor. Yurt dışında şirket açmadan ve mali müşavirlik desteği almadan işlem yapılabiliyor olması da cabası.

E-İhracata Başlama

Amazon, Etsy, Rakuten ya da Bananza gibi pazar yerlerinde mağaza açarak başlayabilirsiniz. Bu platformlarda mağazanızı ücretsiz bir şekilde açıp dünya genelindeki potansiyel müşteri kitlenize ulaşabilirsiniz. Pazar yerlerinde rekabetin çok büyük olduğunu unutmamalısınız. Diğer bir yöntem ise kendi e-ticaret sitenizi kullanmanız. Yurtdışı kargo modülü, dil desteği, uluslararası ödeme sistemi, döviz çeviri desteği ve reklamlarınızı doğru şekilde planlamalısınız. Ayrıca vazgeçilmez olan e-ticaret iş planınızı da buna göre düzenlemelisiniz.

E-İhracat Süreçleri

 1. E-ihracata başlamadan önce, kargo firmasına dolaylı temsil yetki belgesi ve şirket evrakları ile başvuru yapılır. Onay geldikten sonra ürünler satışa açılır.
 2. Ürün satışı başladığında kargo uluslararası olduğu için daha güvenli bi şekilde paketlenir. Bu aşamada faturanın paketin içerisine eklenmesi son derece önemlidir. Ayrıca ihracat bilgi formu da doldurulur.
 3. Bu aşamadan sonra kargo, kargo firmasına teslim edilir ve kargo firması tarafından E-ticaret Gümrük Beyannamesi düzenlenir.
 4. Gümrük müdürlüğü elektronik bir şekilde onaylar ve ürününüz yola çıkar.
 5. Müşterinin teslimata onay vermesi ile işlem tamamlanır. (Farklı çalışma modelleri olan e-ihracat sitelerinde bu durum değişebilir.)

E-İhracat Bilinmeyenler

 • Mikro ihracatta satış tutarı en fazla 15.000 Euro olmalı ya da paket ağırlığı 300 kg‘ı geçmemelidir.
 • E-ihracat yapan firmalar KDV’den muaftır. Bu nedenle firmalar KDV’siz fatura kesmelidir. (KDV’li fatura kesilmiş ise vergi iadesi için başvuru yapılabilir.)
 • Dolaylı temsil yetki belgesi, gümrük işlemlerini yürütebilmeleri için kargo firması ile aranızda düzenlenir.
 • Her siparişte ihracat bilgi formu ve fatura, kargo firmasına kesinlikle teslim edilmelidir.

E-İhracat Avantajları

 • KDV muafiyetiniz vardır.
 • Kendi web siteniz olması durumunda cüzi komisyonlar ödersiniz.
 • Hedef kitlenizi dünya çapında genişletebilirsiniz.
 • Döviz ile yüksek gelir elde edersiniz.