Pazaryeri Danışmanlığı

Potansiyel müşterilerinizin günde birçok kez ziyaret ettiği platformlarda yer almak, yeni bir ticari gelir kanalı oluşturmak demektir. Pazaryerleri hedef kitlenizi elinde bulunduran hazır topluluklardır. Sizin adınıza müşterilere ulaşır ve ürün/hizmet satışını kolaylaştırır. Müşterilerden ürün/hizmet yorumlama ve puanlama ile geri bildirim alınır. Sizler de bu geri bildirimler ile ürün/hizmet optimize edersiniz. Unutmayın “Müşteri isteğine en uygun ürün, müşteri istekleri ile oluşturulur.” Bu geri bildirimleri doğru optimize ederseniz müşteri kitleniz büyür ve markanızın bilinirliği artar. Bu da maddi gelirinizi yükseltir.

Mağaza Kurulumu

Tecrübe edinilmiş doğru bilgiler ve içerikler ile mağaza kurulumu yapmak, sanal pazarlarda geri dönüşümün ilk adımıdır. Ürün listeleme ve fiyatlandırma konusunda rakip analizleri de önemli bir konudur. Doğru kazanç hesaplama ve satış formülleri çıkarmak da gerekmektedir.

Yönetim Eğitimi

Tedarik süreci, fiyatlandırma, platformu verimli kullanma, satış ve reklam, faturalandırma ve kargo süreçleri tecrübe edinilmiş bilgiler ile yönetilmelidir. Platformların algoritmaları, katı kuralları ve ceza sistemlerini bir bütün olarak ele almalısınız. Platformların yılın belirli dönemlerindeki algoritma değişimleri ve kampanya sistemlerinden maximum geri dönüş elde etme yöntem ve stratejileri oluşturmak şarttır. Rakip inceleme ve analizleri de çok önemli bir konudur.

Pazar Yerleri

Ülkemizde birçok pazaryeri vardır. Bunlardan en çok kullanılan 6 tanesi; Hepsiburada, Trendyol,  N11, Gittigidiyor, e-PttAVM, Çiçek Sepeti’dir. Bu platformların amaçları aynı olsa da çalışma mantıkları ve algoritmaları arasında ciddi farklılıklar görülmektedir. Her pazaryerine özel strateji geliştirip o pazaryerinde geri dönüşümü maksimum çıkarmalısınız.